Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu


Manuál k webu

Uživatelé

Přihlášení uživatele

Uživatel se může přihlásit na stránce /prihlaseni pod svým jménem a heslem. V závislosti na tom, jakou má roli a práva může po přihlášení vykonávat na stránce různé úkony.

Po přihlášení

Po přihlášení pod účtem správce se dostanete do režimu administrace webu, kde máte možnost přidávat a editovat veškerý jeho obsah. Účet správce může provádět téměř jakékoliv změny.

Odhlášení

Z režimu administrace se odhlásíte pomocí položky „Odhlásit“ v pravé části menu.

Obsah

Vytvoření obsahu

Pro vytvoření obsahu využijeme panelu v horní části webu. Zvolíme správný typ obsahu – pro nové krmivo zvolíme „Krmivo“ apod. Pokud stránka nemá mít žádné zařazení, využijeme statický obsah „Stránka“ nebo „Panel“, kterou si můžeme vložit libovolně do menu.

Stránka

Jedná se o statickou stránku, kterou můžeme vytvořit, pokud chceme vložit novou položku do hlavní sekce webu v levém menu. Vložíme nadpis a obsah stránky. Můžeme vložit neomezený počet obrázků a souborů ke stažení, které se automaticky zformátují a zařadí na správné místo na webu.

Vespod stránky u záložky „Nastavení menu“ zaškrtneme políčko „Vytvořit položku v menu“ a vložíme „Nadpis odkazu menu“, neboli název stránky, jak bude prezentována v menu. Nadřazená položka zůstává <Hlavní menu>.

Již vytvořené stránky a jejich položky v menu můžeme upravovat skrze „Správu horního menu“ viz níže.

Díky typu obsahu „Panel“ můžeme vytvořit taky stránku, kterou sice nebudeme vkládat nikde do menu, ale můžeme ji použít jako určitou část stránky jiné. O „Panelech“ si řekneme níže.

Panel

Stránka „Panel“ je speciální typ obsahu, který správci stránek dovoluje uspořádat si obsah na stránce podle svého. K dispozici má mnoho šablon rozložení prvků a díky snadnému přetahování vložených prvků si může měnit jak jejich uspořádání tak pozici na stránce.

Pro vytvoření „Panelu“ klikneme v horním menu na „Přidat panel“. Prvním krokem je vybrat si správnou šablonu – pokud zatím počítáme pouze s výpisem prvků stránky pod sebe, využijeme 1 sloupcový layout. Pokud v budoucnu budeme potřebovat mít na stránce sloupce 2, můžeme kdykoliv tuto šablonu pozměnit.

Po vybrání šablony se dostaneme do formuláře pro vytvoření samotné stránky. Povinným polem je „Nadpis“, toto pole musí být vyplněno vždy. Pokud však na stránku chceme vypisovat i galerii obrázků nebo soubory ke stažení, uložíme je zde. V grafickém designeru nám potom budou k dispozici. Pokud obrázky ani soubory nepotřebujeme vkládat, stránku uložíme.

Po uložení se dostaneme na čerstvě vytvořenou stránku, která zatím nevypisuje žádný obsah. Na této stránce máme k dispozici kromě tlačítka „Upravit“ taky další - „Rozvržení stránky“ a „Obsah stránky“. Rozvržení stránky nás nezavede nikde jinde, než na formulář s výběrem šablony rozvržení stránky. Takto si ji kdykoliv v budoucnu můžeme změnit. Pro nás snad nejpodstatnější tlačítko je „Obsah stránky“.

V obsahu stránky je pro nás připraven nástroj pro navržení a vkládání obsahu na stránku. Všimněte si ozubeného kolečka v levém horním rohu. Po kliknutí na tento symbol nám vyjede nabídka, ve které zvolíme „Přidat obsah“. V novém okně máme nyní k dispozici možnost, které bloky (prvky obsahu) na stránku vložíme. Nejjednodušší příklad je vložení nového textového bloku, který vytvoříme po kliknutí na „Nový vlastní obsah“ v levém sloupci. V tomto formuláři vložíme „Nadpis zobrazený v administraci“, který nám pomůže se zorientovat ve všech vložených blocích, „Nadpis“, který se zobrazí návštěvníkovi na stránce a samotný text. Když máme hotovo, klikneme na tlačítko „Dokončit“. V tomto okamžiku máme vytvořený první blok na naší panelové stránce. Každý jeden vytvořený blok rovněž, tentokrát po pravé straně, obsahuje ozubené kolečko. Po kliknutí na něj nám vyjede nabídka, kde máme možnosti blok „Zakázat“, což znamená, že v administraci nám zůstane a můžeme ho kdykoliv zpátky povolit, ale návštěvníkům stránky se ve výsledku nezobrazí, „Upravit“ a „Smazat“.

Pokud na stránku chceme vložit více než jeden textový blok, opět v levém horním rohu dáme „Přidat obsah“. Pokud máme vytvořenou statickou stránku, jak bylo výše zmíněno, a chceme ji buď vložit na webu do více míst nebo z jiného důvodu ji použít jako blok panelů, klikneme nyní po levé straně na „Existující stránka“. Pokud známe nadpis stránky, vložíme jej do prvního pole „Vložte nadpis nebo ID stránky“. Stačí nám znát jenom určitou část nadpisu, díky našeptávači, ve kterém danou stránku vybereme. Jestliže po vložení potřebujeme přepsat nadpis této stránky, zaškrtneme „Přepsat nadpis“ a vložíme nadpis nový. Můžeme z něj udělat taky odkaz vedoucí přímo na tuto stránku zaškrtnutím „Z nadpisu vytvořit odkaz vedoucí na stránku“.

Do stránky vytvořené panely, můžeme vložit i spoustu dalších, již předem vytvořených komponent. Opět využijeme „Přidat obsah“ a tentokrát po levé straně zvolíme „Různé“. Tímto se dostaneme na stránku komponent, které můžeme do stránky vložit. Jedná se o nejrůznější, již naformátované výpisy obsahu, kontaktní formuláře apod. Pokud místo „Různé“ zvolíme „Uzly“, můžeme do stránky vložit naformátovanou galerii nebo seznam souborů ke stažení, které jsme si do stránky vložili. V záložce „Vlastní bloky“ pak jsou další komponenty, jako např. kontaktní mapa.

Na stránce s návrhářem nyní můžeme jednotlivé bloky mezi sebou prostým tažením přesouvat a určovat tak jejich pozici a umístění na stránce, mazat, upravovat a schovávat. Pokud máme stránku kompletně navrženou, uložíme ji. Po kliknutí na „Náhled“, případně rovnou „Zobrazit“ v horní části se můžeme podívat na výsledek.

Fotogalerie

Fotogalerie je standardní typ obsahu, který nabízí vytvořit nové album s fotografiemi. Jednotlivé alba se vedle sebe vypíší na stránce "Fotogalerie". Po výběru alba se již vedle sebe zobrazí fotky.

Pokud chceme vytvořit nové album, klikneme v horním menu na „Vytvořit galerii“. Tímto se dostaneme do editačního formuláře, kde vyplníme nadpis a volitelný text (ten nemusí být v případě, když chceme vložit jenom sadu fotografií).

Pod políčkem s obsahem nalezneme pole pro nahrávání obrázků. Máme dvě možnosti, jak obrázky nahrát. Kliknutím na odkaz „Přidat“ se nám otevře klasické okno s výběrem obrázků, které chceme nahrát – můžeme využít vícenásobného výběru pomocí klávesových zkratek CTRL+A (což nám vybere vše) nebo držení CTRL a klikání na jednotlivé soubory v adresáři.

Druhou možností je zmenšit si okno a vedle něj si otevřít v počítači složku s fotografiemi, které chceme nahrát. Poté stačí vybrané fotografie přesunout do okna prohlížeče do rámečku s textem „Přetáhněte zde své obrázky ze složky v počítači“.

Po nahrání obrázků můžeme přesouvat jejich náhledy a tím měnit jejich pořadí. Fotografie můžeme mazat kliknutím na červený křížek u každé z nich. Políčka pod fotografiemi slouží pro popis. První políčko je titulek (zobrazuje se jako text po najetí na obrázek myší nebo při kliknutí na něj pod velkým obrázkem). Druhé políčko je alternativní text, který se zobrazí v případě, když mají návštěvníci vypnuté zobrazování obrázků. Obě políčka jsou volitelné.

Editace obsahu

Stávající obsah můžeme editovat pomocí položky „Upravit“, která je k vidění na všech stránkách, které máme možnost upravovat. K tomuto úkonu musíme být přihlášení jako „Správce“. Správce má možnost stránky rovněž mazat.

Správce má možnost rychle procházet vytvořeným obsahem pomocí položky „Správa obsahu“ v horním administračním menu. Po kliknutí na tento odkaz se mu v tabulce objeví přehled všech vytvořených stránek a může v nich pohodlně procházet, filtrovat a upravovat.

Pokud upravujeme typ obsahu „Panel“, nesmíme zapomenout, že zde je obsah vložen v záložce „Obsah stránky“, a proto jeho editaci musíme provést zde.

WYSIWYG editor

Pomocí WYSIWYG editoru je možno naformátovat text tak, jak bude vypadat výsledný výstup pro uživatele. Do textu můžeme vložit tabulky, seznamy, odkazy, měnit text a především vkládat obrázky. Pokud chceme obrázky přiřadit na speciální místo do textu nebo využít možnosti obtékání, jak jej znáte např. z kancelářského balíčku Microsoft Word, využijeme této možnosti. Na obrázky je zde připraven editor souborů IMCE. Pokud v editoru textu klikneme na tlačítko obrázku, které se nachází v nástrojích, otevře se okno, kde můžeme zadat adresu k našemu obrázku, jeho popisek, případně obtékání a rozměry.

TIP: Při formátování textu využívejte předvolených stylů v editoru. Toto se hodí například pro obrázky, kde jsou připravené styly „Obrázek vlevo“ a „Obrázek vpravo“, které se starají o správné obtékání obrázku. Stačí si v editoru obrázek vybrat kliknutím na něj a ve stylech si vybrat jednu z možností...

IMCE editor

Když v okně pro vložení obrázku klikneme na „Vybrat na serveru“, otevře se nám v seznamu obsah adresáře, který slouží jako úložiště souborů na serveru. Do editoru můžeme vložit již nahrané obrázky ze seznamu (2x klikneme na název souboru, případně klikneme na „Vložit soubor“). Pokud chceme nahrát nový obrázek z počítače, klikneme na „Nahrát“ a obrázek nahrajeme do webového úložiště. Potom postupujeme stejným způsobem.

Menu

Editace položky v menu

Na stránce máme horní menu, které slouží jako rozcestník na další stránky. Pořadí těchto odkazů můžeme měnit pod položkou „Správa hlavního menu“. Položky je možné přesouvat pomocí tahu křížem po levé straně. Pokud chceme položku pouze schovat, odškrtneme „Zapnut“. Pokud chceme změnit její název, klikneme na „upravit“, změníme „Nadpis odkazu menu“ a uložíme.

Přidání položky menu

Položky v menu nemusíme jenom upravovat (již vytvořené pomocí typu obsahu Stránka), ale můžeme vytvářet své naprosto zvláštní a unikátní odkazy. Klikneme na „Správa horního menu“ a na „Přidat položku“ vprostřed stránky. Tímto se dostaneme do formuláře, kde zadáme cestu, kam naše položka povede. Zde zadáme relativní cestu na webu (nasi-distributori, mapa-stranek atd.). Do pole „Nadpis odkazu menu“ je název reprezentující stránku v menu. Popis se zobrazí v bublině po najetí myši na položku. Ve výběrovém poli „Nadřazená položka“ vybereme, pod kterou položkou se má naše vytvořená zobrazit.

Kontakt

SAR MONTÁŽE s.r.o.

Slévárenská 411/12
709 00 Ostrava - Mariánské Hory

ústředna: +420 596 623 717
obchod: +420 596 639 814
Email: sar@sarcz.cz


Hlavní menu